IEM Season VII - World Championship

From Esportspedia - League of Legends Esports Wiki
This is the approved revision of this page, as well as being the most recent.
Jump to: navigation, search

Overview   Guangzhou   Singapore   Cologne   Katowice   Sao Paulo   World Championship    


Overview   Picks & Bans   Scoreboards   Match History   Champion Stats   Player Stats    
IEM Season VII -
World Championship
ESL.png
League Information
Organizer: ESL
Sponsor: Intel
Patriot
BenQ
RaidCall
Event Type: Offline
Country Germany Germany
Location: Deutsche Messe AG
Messegelände, Hall 23
30521 Hanover
Germany
Prize pool: $ 150,000
Start Date: 2013-03-06
End Date: 2013-03-09
Links: Website
Share this Page

The IEM Season VII - World Championship was the final IEM event of their Season VII season and took place in Hanover, Germany. It consisted of twelve teams who qualified by either winning a Season VII Global Challenge event or by earning enough points by playing in Global Challenge events. The event was hosted by sjokz and ReDeYe, cast by Joe Miller, Deman, and Jason Kaplan, with an Experts Desk comprised of Jarett Cale, Panky, and qu1ksh0t.[1]

Overview

Format

  • Group Stage
    • Round robin best of one
    • 1st Place advances to semifinals
    • 2nd and 3rd Place advance to quarterfinals
  • Bracket Stage
    • Single Elimination
    • Finals is best of five, all other matches are best of three

Prize Pool

$150,000 USD is spread among the teams as follows:

Place Prize (USD) Team
Gold.png 1st $ 50,000 CJElogo std.png CJ Entus Blaze
Silver.png 2nd $ 25,000 CJElogo std.png CJ Entus Frost
SF.png 3rd-4th $ 13,500 GambitLogo std.png Gambit Gaming
SKT1Logo std.png SK Telecom T1
5th-6th $ 6,900 AnexisLogo std.png Anexis eSports
Milllogo std.png Millenium
7th-8th $ 5,900 Eglogo std.png Evil Geniuses
IMlogo std.png Incredible Miracle
9th-10th $ 5,700 Fnaticlogo std.png Fnatic
Sklogo std.png SK Gaming
11th-12th $ 5,500 Mymlogo std.png MeetYourMakers
Painlogo std.png paiN Gaming

Participants

Anexis eSports
Anexis eSportslogo square.png
Poland Xaxus  
Poland Overpow
Poland Celaver
Poland ArQuel
Poland eRot1c
[Show/Hide Roster]


CJ Entus Blaze
CJ Entus Blazelogo square.png
South Korea Ambition  
South Korea Cpt Jack
South Korea Flame
South Korea Helios
South Korea Lustboy
[Show/Hide Roster]


CJ Entus Frost
CJ Entus Frostlogo square.png
South Korea CloudTemplar  
South Korea MadLife
South Korea RapidStar
South Korea Shy
South Korea Woong
[Show/Hide Roster]


Evil Geniuses
Evil Geniuseslogo square.png
Denmark Froggen  
Belgium Krepo
United Kingdom Snoopeh
Germany yellowpete
Denmark Wickd
[Show/Hide Roster]


Fnatic
Fnaticlogo square.png
Finland Cyanide  
Germany nRated
France sOAZ
Spain xPeke
France YellOwStaR
[Show/Hide Roster]


Gambit Gaming
Gambit Gaminglogo square.png
Russia Alex Ich  
Russia Darien
Russia Diamondprox
Armenia Edward
Russia Genja
[Show/Hide Roster]


Incredible Miracle
Incredible Miraclelogo square.png
South Korea a Lilac  
South Korea Lasha
South Korea MidKing
South Korea Paragon
South Korea Smeb
[Show/Hide Roster]


MeetYourMakers
MeetYourMakerslogo square.png
Poland Czaru  
Poland Kubon
Poland Libik
Poland Makler
Poland Mokatte
[Show/Hide Roster]


Millenium
Milleniumlogo square.png
Lithuania Angush  
Poland Creaton
Sweden FatMamma
Belgium ImSoFresh
Netherlands Tabzz
[Show/Hide Roster]


paiN Gaming
PaiN Gaminglogo square.png
Brazil brTT  
Brazil Espeon
Brazil Kami
Brazil SirT
Brazil Tittu
[Show/Hide Roster]


SK Gaming
SK Gaminglogo square.png
Germany CandyPanda  
France hyrqBot
Germany kev1n
Germany Nyph
Spain ocelote
[Show/Hide Roster]


SK Telecom T1
SK Telecom T1logo square.png
South Korea Beelzehan  
South Korea Raven
South Korea Reapered
South Korea StarLast
South Korea SuNo
[Show/Hide Roster]



Results

Group Stage

Group A

Group A
1. GambitLogo std.png Gambit Gaming 5-0
2. CJElogo std.png CJ Entus Blaze 4-1
3. Milllogo std.png Millenium 2-3
4. IMlogo std.png Incredible Miracle 2-3
5. Fnaticlogo std.png Fnatic 1-4
6. Painlogo std.png paiN Gaming 1-4
[]
Match List
paiN Painlogo std.png 0 1 GambitLogo std.png Gambit
CJ Blaze CJElogo std.png 1 0 IMlogo std.png IM
paiN Painlogo std.png 0 1 IMlogo std.png IM
M Milllogo std.png 1 0 Fnaticlogo std.png Fnatic
CJ Blaze CJElogo std.png 1 0 Fnaticlogo std.png Fnatic
M Milllogo std.png 0 1 GambitLogo std.png Gambit
paiN Painlogo std.png 1 0 Milllogo std.png M
CJ Blaze CJElogo std.png 0 1 GambitLogo std.png Gambit
paiN Painlogo std.png 0 1 CJElogo std.png CJ Blaze
Fnatic Fnaticlogo std.png 0 1 IMlogo std.png IM
Fnatic Fnaticlogo std.png 0 1 GambitLogo std.png Gambit
IM IMlogo std.png 0 1 Milllogo std.png M
IM IMlogo std.png 0 1 GambitLogo std.png Gambit
CJ Blaze CJElogo std.png 1 0 Milllogo std.png M
paiN Painlogo std.png 0 1 Fnaticlogo std.png Fnatic

Group B

Group B
1. SKT1Logo std.png SK Telecom T1 4-1
2. CJElogo std.png CJ Entus Frost 4-1
3. AnexisLogo std.png Anexis eSports 3-2
4. Eglogo std.png Evil Geniuses 2-3
5. Sklogo std.png SK Gaming 1-4
6. Mymlogo std.png MeetYourMakers 1-4
[]
Match List
CJ Frost CJElogo std.png 0 1 SKT1Logo std.png SKT T1
Anexis AnexisLogo std.png 1 0 Sklogo std.png SK
MYM Mymlogo std.png 1 0 Eglogo std.png EG
Anexis AnexisLogo std.png 1 0 SKT1Logo std.png SKT T1
MYM Mymlogo std.png 0 1 Sklogo std.png SK
CJ Frost CJElogo std.png 1 0 Eglogo std.png EG
CJ Frost CJElogo std.png 1 0 Sklogo std.png SK
Anexis AnexisLogo std.png 1 0 Mymlogo std.png MYM
EG Eglogo std.png 0 1 SKT1Logo std.png SKT T1
Anexis AnexisLogo std.png 0 1 CJElogo std.png CJ Frost
EG Eglogo std.png 1 0 Sklogo std.png SK
SKT T1 SKT1Logo std.png 1 0 Mymlogo std.png MYM
SKT T1 SKT1Logo std.png 1 0 Sklogo std.png SK
EG Eglogo std.png 1 0 AnexisLogo std.png Anexis
CJ Frost CJElogo std.png 1 0 Mymlogo std.png MYM

Bracket Stage

  Quarterfinals Semifinals Finals
                     
  GambitLogo std.png Gambit 1
  CJElogo std.png CJ Frost 2
  CJElogo std.png CJ Frost 2
  Milllogo std.png M 0
  CJElogo std.png CJ Frost 1
  CJElogo std.png CJ Blaze 3
  SKT1Logo std.png SKT T1 0
  CJElogo std.png CJ Blaze 2
  CJElogo std.png CJ Blaze 2
  AnexisLogo std.png Anexis 0

View Games

Streams

VODs

Schedule




Regional Distribution

  South America EuropeAsia
Groups
174
Round of 6
33
Semi Finals
13
Finals
2
Winner
1


Additional Coverage

Videos and Photos

Articles

External Links

References

  1. sjokz and Seltzer to host the World Championship esl-world.net